همه چیز از دسامبر ۲۰۱۳ شروع شد. زمانی که قیمت هر واحد بیت کوین چیزی در حدود ۱۰۸۳ دلار بود. بیلی مارکوس (Billy Markus)، یک برنامه نویس، و جکسون پالمر ( Jackson Palmer) ، یک بازاریاب اینترنتی، به این نتیجه رسیدند که فضای رمزارزها بسیار خشک و جدی است. آن ها معتقد بودند که در این بازار همه چیز به پول درآوردن محدود شده و جای شوخ طبعی و بذله گویی در این محیط خالی است. پس تصمیم گرفتند تا رمزارز خودشان را به وجود آورند!

کل این ایده با یک جوک شروع شد؛ حتی سمبل این رمزارز برگرفته از یک نژاد سگ‌های ژاپنی دوست داشتی، به نام شیبا اینو است که به خاطر چهره بامزه‌اش، در بسیاری از Memeهای اینترنتی استفاده می‌شود. خود پدیدآورندگان دوج‌کوین در پاسخ به سوالی درباره اینکه این رمزارز چیست پاسخ جذابی دادند: دوج‌کوین سکه‌ای است که رویش چهره‌ی یک سگ حکاکی شده‌است!

چیزی که زمانی با یک جوک بامزه شروع شد، حالا به یکی از بزرگ‌ترین و پرمخاطب‌ترین انجمن رمزارز‌ها تبدیل شده است! البته اشتباه نکنید این موفقیت به خاطر شانس یا ماهیت بامزه این ارز نیست، بلکه از ابتدا دوج‌کوین به Friendly coin یا سکه دوستانه معروف بوده است.

دلیل این نام‌گذاری به خاطر کمک‌های خیرخواهانه و دیگر فعالیت‌های انسان دوستانه جامعه دوج است. آن‌ها در طول این سال ها با ایجاد پویش‌های مختلف به کمک افراد مختلفی در سراسر جهان رفته‌اند. علاوه بر این، دنبال‌کننده‌های دوج در شبکه‌های اجتماعی بسیار زیاد و فعال‌اند. و اغلب به تولید کنندگان محتوای مفید در شبکه‌ها (به خصوص در شبکه ردیت) دوج اهدا می‌کنند.

حال که با داستان پیدایش دوج آشنا شدید بد نیست کمی دقیق‌تر به این مسئله بپردازیم که دوج‌کوین چیست؟

دوج‌کوین چیست؟

دوج‌ شبکه‌ای متن باز است و به‌صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود. امنیت بالا، تراکنش‌های سریع و میزان کم کارمزدها از ویژگی‌های کلیدی آن است.

دوج‌کوین از انشعاب (Fork) شبکه لایت کوین به وجود آمده است و به همین خاطر جای تعجبی ندارد که پروتکل‌های موجود در آن، به کدهای موجود در لایت‌کوین شباهت زیادی داشته باشد. با این وجود به‌طورکلی پروتکل‌های دوج‌ دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است.

تفاوت عمده دوج‌کوین با رمزارزهای معروفی مانند بیت کوین یا لایت‌کوین در این است که تعداد آن محدود نیست و با صلاحدید مدیران آن، دوج‌‌های بیشتری تولید و به بازار عرضه می‌شود. پس نمی‌توان انتظار داشت که قیمت دوج‌کوین مانند بیت کوین که ظرفیت محدودی دارد، افزایش قیمت‌ چشمگیری را تجربه کند.

ارزش بازار، قیمت دوج‌کوین

البته این ابدا به معنی بی ارزش بودن این رمزارز و بد بودن بازار آن نیست. در حال حاضر در هر ۲۴ ساعت، چیزی حدود ۴۱۴ میلیون دلار از این رمزارز معامله می‌شود و حتی ارزش بازار دوج‌ در ژانویه ۲۰۱۸ به بیش از یک میلیارد دلار رسیده است.

در زمان نوشتن این مقاله، قیمت هر DOGE چیزی در حدود ۰.۰۰۳۳۱۱۰۸ دلار بوده است. علاوه بر این بیشترین قیمت ثبت‌شده دوج‌کوین در ژانویه ۲۰۱۸ رخ‌داده که میزان ۰.۰۱۷۵۸۶۰۹ دلار را به ثبت رسانده است. همانطور که مشاهده می کنید فاصله زیادی میان قیمت فعلی و بیشترین قیمت تاریخ دوج‌کوین وجود دارد.

امروزه از نظر دسترسی، بسیاری از صرافی‌های معروف، این ارز را در سبد خود قرار داده‌اند و دوج‌کوین در تمام این سال‌ها، از بازار پویایی برخوردار بوده است.

این رمزارز از الگوریتم اثبات کار (PoW) تبعیت کرده و قابلیت استخراج آن برای ماینرها فراهم است.

نحوه تولید دوج‌ها، استخراج دوج‌کوین با ASIC

احتمالا این سؤال برایتان پیش‌آمده که آیا می‌توان با دستگاه‌های مخصوص استخراج بیت‌کوین (ASIC)، دیگر ارزهایی مانند دوج‌کوین و لایت‌کوین را استخراج کرد؟

پاسخ به این سؤال دارای دو بخش مجزاست. بخشی مربوط به لایت‌کوین است و بخش دیگر در ارتباط با به دوج‌کوین تعریف می‌شود:

توسعه‌دهندگان لایت‌کوین برای اینکه دستگاه‌های ASIC مخصوص بیت‌کوین نتوانند علاوه بر بیت‌کوین به استخراج لایت‌کوین مشغول شوند، از الگوریتمی به نام Scrypt استفاده کردند. در واقع الگوریتم تابع هش SHA-256 بیت‌کوین، در لایت‌کوین استفاده نشده است.

Scrypt به الگوریتم مقاوم در برابر ASIC معروف است. این بدان معنا است که دستگاه‌های ASIC مخصوص استخراج بیت‌کوین، قادر به رقابت با رایانه‌ها و کارت گرافیک‌های معمولی برای استخراج لایت‌کوین نیستند. از نظر تئوری، این امر منجر به ایجاد فضایی غیرمتمرکز در حوزه ماینینگ می‌شد، اما زیاد طول نکشید که برنامه‌هایی برای افزودن قابلیت استخراج رمزارزهای دارای الگوریتم Scrypt مخصوص دستگاه‌های ASIC توسعه یافت.

دوج‌کوین به عنوان ارزی برآمده از لایت کوین، الگوریتم Scrypt را به ارث برده است. اما توسعه‌دهندگان دوج‌کوین برای جلوگیری از هرگونه رقابت و ایجاد مشکلات بیشتر و همچنین کاهش خطرات امنیتی، به مدلی از استخراج ادغامی روی آوردند، به این معنی که استخراج‌کنندگان لایت‌کوین می‌توانند به‌طور هم‌زمان دوج‌کوین هم به دست آورند.

استخراج دوج‌کوین به‌گونه‌ای است که هر بلوک شبکه، در یک دقیقه استخراج می‌شود و ۱۰۰۰۰ دوج به عنوان پاداش به استخراج‌کننده تعلق می‌گیرد. همان‌طور که اشاره شد ظرفیت حداکثری برای تعداد کل دوج ها تعیین نشده است و همین حالا هم بیش از صد میلیارد از آن درون بازار در حال گردش است. نبود هیچ محدودیتی در ظرفیت این رمزارز برای علاقمندان دارای دو نکته مثبت است. اول اینکه چرخش و پویایی این رمز ارز دائمی است و در درجه دوم هیچ سود نامتناسبی نصیب سرمایه گذاران اولیه این ارز نخواهد شد.

فعالیت‌های درون‌شبکه‌ای دوج‌کوین

بد نیست بدانید از سال ۲۰۱۵ به بعد تغییرات یا بروز رسانی عمده‌ای در شبکه دوج رخ نداده است. این شبکه تا حدودی به همان شکل سابق به فعالیت خود ادامه می‌دهد و این موضوع گاهی باعث به وجود آمدن برخی نگرانی‌های امنیتی در بین هواداران این رمزارز می‌شود، اما واقعیت این است که تابه‌حال هرگز مشکلی برای دوج کوین به وجود نیامده است. همچنین در سال ۲۰۱۵ جکسون پالمر یکی از پدیدآورندگان دوج‌کوین به‌طور غیررسمی از پروژه جدا شده است ولی این پروژه تا به امروز درست مانند سابق ادامه داشته و در جریان است.

یک برایند بی طرفانه؛ نکات مثبت و منفی

اگر بدون هیچ جانب داری به بعدهای مثبت و منفی دوج‌کوین بپردازیم شاید سه نکته مثبت و سه نکته منفی بیشتر از هر چیزی توجه را به سوی خود جلب کنند:

نکات مثبت دوج‌کوین:

۱- رمزارزی بسیار جامعه‌محور است.

۲-این رمزارز پیگیر اهداف آموزشی و معرفی فناوری بلاکچین است. 

۳-کمک‌های خیرخواهانه متعددی توسط جامعه آن صورت می‌گیرد.

نکات منفی دوج‌کوین:

۱-شاهد نوسانات قیمتی زیادی است.

۲- همچنان به آن به شکل یک شوخی نگاه شده و جدی گرفته نمی شود.

۳- حیات این رمزارز تا حد زیادی وابسته به جامعه‌اش است.

سخن آخر:

اما در کنار همه این نکات منفی نباید فراموش کرد که به کمک دوج‌کوین جامعه‌ای به وجود آمده است که افراد تنها ثروت را دنبال نمی‌کنند. آن ها در کنار خنده و سرگرمی به دیگران کمک کرده و همچنین اطلاعات جدیدی درباره رمزارزها به آموزه‌های خود اضافه می‌کنند. این مسئله به طور قطع یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای دوج‌کوین است.